3. Vím, co chci, ale on/ona na to nereaguje
To je přece jasné, vždyť vím, co chci. Mám to správně formulované pozitivním způsobem i zpřesněné podle úvodních epizod podcastového seriálu z tohoto webu. Mohu to snadno sledovat, jestli se k cíli blížím, nebo se od něj vzdaluji. A přesto to nějak nefunguje. Jako hrách na stěnu kdyby házel.
Máte to podobně? Právě jste dospěli do další fáze procesu společné cesty k nápravě vztahů. Znáte cíl, máte i přesně pojmenované to, kam se již nechcete vracet, akorát tomu vašemu blízkému se nějak nechce jít k cíli s vámi. Zkoušíte to po dobrém, přemlouváte, lákáte, nic platno, zatvrzele setrvává na svém místě. Zkoušíte to po zlém, hrozíte, zakazujete, lamentujete, děláte scény… taky se nic neděje. Můžete si pusu vymluvit, jak se snažíte.
V tomto místě nastává čas na otázku, jestli znáte tu správnou cestu. Jestli máte svou cestu rozplánovanou do jednotlivých kroků i s případnými odbočkami. V tom vám právě může pomoci poslech epizod podcastů, které se věnují přímo jednotlivým krokům, aspektům cesty k vašemu cíli.
Dozvíte se například, že k vašemu cíli – stejně jako k jakémukoliv jinému – nevede jen jedna cesta, ale je jich více.
Když si plánujete výlet, tak máte výchozí bod – váš domov, pak nějaký cíl nebo cíle – zoo, hrad, kopec či rozhlednu. A také plánujete cestu – autem? Vlakem? Část pěšky? A k plánování cesty patří i zastávky na jídlo, případně nákup suvenýrů, někde je potřeba plánovat parkování s předstihem, aby bylo vůbec místo, kupovat vstupenky dopředu, zajistit si vhodné oblečení, opalovací krém i pokrývku hlavy v letních vedrech apod. Spoustu věcí chystáte ještě předtím, než vyrazíte na cestu. A jste připraveni na alternativy – co dělat, když začne pršet? Krátkou jarní přeháňku asi bez pláštěnky přežijete. Ale i krátká letní bouřka vás může pěkně potrápit, když máte pak promočené věci.
U příkladu výletu ještě chvíli zůstaneme, protože na něm můžete pěkně vidět, že změna počasí klidně zhatí vaše pečlivě připravené plány. Ale nemusí to tak být. Můžete si naplánovat právě i alternativu pro případ změny počasí. Kterou nepoužijete, když bude hezky a půjde vše podle původního plánu. A pokud ne, máte k dispozici záložní plán bé. Což vás uchrání před překvapením a zklamáním, protože s tou alternativou dopředu počítáte.
Další výhodou alternativního plánu je, že dopředu myslíte pozitivně a chcete si ten výlet zkrátka udělat pěkný. Chcete prožít další z krásných dnů a těšíte se na to.
V podcastové části webu obnovity se dozvíte, jak nastavit jednotlivé kroky, abyste dovedli i svého blízkého ponouknout tím správným směrem. V zásadě jde o kombinaci lákání, trochu tahání a tlačení a hlavně nastavování prostředí, ve kterém se pak ta změna může udít. Stane se to, co zamýšlíte, co zasejete, o co se staráte a na co zaměřujete pozornost. Jenom naplánovat výlet nestačí. Jenom se sbalit a nachystat svačiny nestačí. Pokud jenom pojedete, ale bez plánu a svačiny, tak je taky značné riziko, že to nevyjde podle představ. A i když máte splněny všechny předchozí aspekty – výlet jste dobře naplánovali, nachystali se, vyrazili jste správným směrem, ale myslíte na to, až to bude za vámi nebo co budete dělat večer, zítra, jaké jsou povinnosti v práci, tak si výlet taky neužijete, ale strávíte ho s myšlenkami jinde. Stejně je to i s vaším blízkým, u kterého chcete změny v chování dosáhnout.
A je zde ještě jeden aspekt. A tím je trpělivost, která dle lidové moudrosti růže přináší. Ale o tom zase jinde.