6. Mobil a jak jsem na tom

Mobilní technologie změnila zásadním způsobem svět. A mění zásadním způsobem myšlení lidí. Vliv těchto technologií se dá přirovnat ke kokainové vlně dvacátých let dvacátého století nebo opiové vlně konce 19. století. Snad jen s tím rozdílem, že tehdy nebyl kokain a opium tolik rozšířeno mezi dětmi a mládeží jako je tomu dnes s mobily.

Roman Pilch
2 minuty čtení
červen 2024

Mobil. Každý ho má nebo o něm minimálně slyšel. Svůj život si bez něj nedovedeme představit. Telefonním číslem se dá dnes platit nebo posílat na něj peníze. V maličké krabičce je soustředěn celý náš život. Finance, zábava, kontakty, komunikace s okolním světem, fotografie a tedy externí paměť našich životů – to všechno a často i mnohem více se nachází v tomto malém zařízení. A s pomocí cloudů a jiných přidružených technologií je také rozeseto po celém světě na nejrůznějších místech, o kterých jsme možná ani neměli zdání, že existují.

A jak to máte s mobilem vy? Je to zařízení, které používáte? Nebo spíš jste jím používáni?

Ve filmu Matrix Reloaded se Neo v nočním rozhovoru s představeným Rady v Sionu dostává do filozofické debaty kolem tématu závislosti lidí na strojích a kdo koho ovládá. Neo tvrdí, že lidi ovládají ty stroje. Nejsou jimi ovládáni. A jako důkaz uvádí, že ty stroje mohou lidé kdykoliv vypnout. A to je podle něj důkaz, že stroje nemají nadvládu nad lidmi. Představený rady mu však oponuje, že pokud by lidé ty stroje vypli, přestaly by jim vyrábět kyslík a lidé by zemřeli. Tak jsou na těch strojích závislí a musí je opravovat a udržovat v chodu, aby přežili.

Když se tímto způsobem podíváte na svůj mobil, co zjistíte? Jste to vy, kdo ovládá svůj mobil? Možná ano. Ale možná je to ten mobil, co vás stále volá, abyste mu věnovali svou pozornost jako miminku. Vlastně je to takové miminko. Zničehonic se ozve, zavolá, že vás potřebuje. Že se mu máte zase věnovat. Různé upomínky, smsky, zprávy z messengerů a jiných platforem se hlásí o slovo a chtějí se dostat na výsluní. Usilují o vaši pozornost. Připoutávají vás stále víc. A také ho nosíte stále u sebe. Mnozí na něj mají pouzdýrka, kapsičky, obaly, oblékáte ho a nosíte jako miminko.

Kolikrát za den se podíváte na obrazovku? 200krát? 300krát? Cože? Víckrát? Kolik času u obrazovky denně strávíte? 2-3 hodiny? 5 hodin? Více? Schválně se podívejte do svého přístroje. Informace na systému Android najdete v Nastavení v sekci Digitální rovnováha. A u iPhone jděte do Nastavení -> Čas u obrazovky. Jelikož se tyto údaje uchovávají v mobilu pouze omezenou dobu, nejlepší bude, když si každý den zapíšete na papír dobu, kterou jste na mobilu strávili. Dlouhodobým sledováním a zapisováním po období třeba 3-6 měsíců dospějete k zajímavým zjištěním. Nevěříte? Zkuste to sami.

Přihlaste se k odběru nejnovějších dílů